piątek, 13 stycznia 2006

gmach sądów warszawskich


Przy al. Solidarnosci znajduje się Budynek Okręgowego Sądu dla miasta Warszawy, który został oddany do użytku w roku 1939 i wykorzystywany był na użytek Sądu Grodzkiego. Wszystkim warszawiakom dobrze znany jest front budynku od strony al. Solidarnosci, dlatego prezentuję widok od strony przejscia miedzy ulicami Ogrodową, a al. Solidarnosci. Budynek przetrwał wojnę niezniszczony. Jednak na jego elewacji widoczne są do dzisiaj slady po wojnie. W 1940 roku biegła tędy granica getta warszawskiego. Do dzis za widocznymi na pierwszym planie garażami, mozna zauważyc mur o wysokosci 3 metrów. Niestety fakt, iż jest to pozostałosć po warszawskim getcie nie została nigdzie odnotowana. Na początku lat czterdziestych hol sądów był wykorzystywany przez warszawiaków jako między innymi miejsce handlu żywnoscią. W późniejszym okresie, gdy getto zostało zamknięte, tu także nie było juz możliwosci do spotkań z warszawiakami zamieszkującymi po stronie aryjskiej.
Warto dodać, że w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego w sierpniu 1944r zostało sformowane w gmachu sądów zgrupowanie "Lesnik". O tym fakcie informuje pamiątkowa tablica przy głównym wejsciu.

1 komentarz:

awakening pisze...

Ciekawe. Bardzo lubię takie fotoreportaże: konkretne zdjęcie, krótki ale interesujący komentarz. Tym bardziej, że lubię historię IIWŚ.

Related Posts with Thumbnails

© zdjęcia chronione prawem autorskim

© all rights reserved