środa, 15 lutego 2006

ulica MolieraPoczątki ulicy Moliera siegaja XVII w. Kiedys nazywaną była Pociejowską Żydowską, Nowosenatorską i Focha.

Po lewej stronie widać budynek Państwowej Szkoły Baletowej, której początki i tradycje sięgają początku XIX w. Ludwik Thierry, francuski baletmistrz, był pierwszym nauczycielem tancerzy warszwskiej sceny.

Po prawej stronie fragment budynku Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. W roku 1628 na zaproszenie królewicza Władysława IV przyjeżdża z Italii pierwsza trupa operowa. Rozkwit opery przypada na lata panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Obecna scena baletowo-operowa zawdzięcza swój wygląd włoskiemu architektowi Antonio Corazziemu. Pierwsze przedstawienie odbyło się w lutym 1833r. (był to "Cyrulik Sewilski" Gioacchina Rossiego). W roku 1939 budynek teatru został niemal całkowicie zniszczony. W czasie Powstania Warszawskiego we wnętrzach ruin rozstrzeliwano ludnosć cywilną.
Na wprost budynek Metropolitan, którego projekt opracował swiatowej sławy architekt lord Norman Foster. W roku 2004 na Miedzynarodowych Targach Nieruchomosci w Cannes otrzymał tytuł: Najlepszy Budynek Biurowy na swiecie, wygrywajac z budowlami z Vancouver oraz z Londynu. W tym samym roku otrzymał także nagrodę Worldwide Award od Królewskiego Instytutu Brytyjskich Architektów.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Ja bym przyznala temu architektowi jeszcze jedna nagrode: "Za (prawie)umiejetne wkomponowanie biurowca w otoczenie". Za to, to moze nawet jakies Anty-Grand Prix?
Miu

Related Posts with Thumbnails

© zdjęcia chronione prawem autorskim

© all rights reserved