sobota, 30 września 2006

prozaiczna sprawa


Okazuje się, że to dzięki niezawodnym automatom do bram wciąż tu jeszcze jestesmy. I kto by przypuszczał?

piątek, 29 września 2006

friday at friday's


Własciwie już weekend, pora to uczcić.

czwartek, 28 września 2006

Kurier z Warszawy


Jan Nowak-Jeziorański - patriota. Był ostatnim kurierem - "cichociemnym", który dotarł do Warszawy w lipcu 1944r., na kilka dni przed wybuchem Powstania. W trakcie walk poznał i poslubił swą żonę - łączniczkę "Gretę" - Jadwigę. Tuż przed kapitulacją Powstania przedostał się z tajną misją do Londynu wywożąc niezliczoną ilosć dokumentów i zdjęć. Po wojnie pozostał za granicą i pracował w radiu BBC oraz kierował sekcją polską Radia Wolna Europa. Po 58 latach emigracji powrócił do kraju i zamieszkał w budynku przy ul. Czerniakowskiej 178A. Przed tym budynkiem powstała rzeźba upamiętniająca jego osobę. W przyszłym miesiącu, w tym samym budynku będzie otwarta bilioteka jego imienia. Pomysłodawcami pomnika byli Hanna i Jacek Federowiczowie, jego przyjaciele.

środa, 27 września 2006

co dalej IV RP?


W ciągu dnia demonstracja pod Sejmem, wieczorem kolejna manifestacja. Wzmocnione siły policji w oczekiwaniu.
Czy tak ma wyglądać odnowa moralna?
Słowa: honor, wstyd, moralnosć straciły kompletnie swoje znaczenie.

wtorek, 26 września 2006

ślady wojny


Pamiątka z czasów wojny w centrum miasta - przy ulicy Litewskiej. Trzeba docenić fakt, że pomimo wielu okazji napis ten nie zniknął pod kolejna warstwą elewacji i jest po dzis dzień. Rzec by można patetycznie, niemy swiadek wydarzeń z przed ponad 61 lat.

poniedziałek, 25 września 2006

coraz więcej


Szklanych domów z każdym rokiem coraz więcej. Na zdjęciu w elewacji Banku PeKaO odbija się budynek Telekomunikacji Polskiej.

sobota, 23 września 2006

za miastem


Krajobrazowy zmierzch mazowiecki.

piątek, 22 września 2006

datura na placu Trzech Krzyży


Delikatnie rozsiewa intensywną woń. Jej zapach wabi, nęci i kręci w głowie.

czwartek, 21 września 2006

czas pomyśleć co na obiad


gdzies na placu zabaw, w międzyczasie opieki nad dzieckiem

środa, 20 września 2006

stadion



Budowa rozpoczęła się w 1953r. Oddano go do uzytku w 10 rocznicę powstania Polski Ludowej. Przez okres PRL-u wykorzystywany był jako arena dla celów propagandowych i kulturalno-rozrywkowych. Tu odbywały się wiece, masówki, dożynki, koncerty i wszelkie inne uroczyste obchody rocznic (np. swięto 22-go lipca). W 1989r. stadion, którego nieopłacało się już remontować został wydzierżawiony i tak do dnia dzisiejszego istnieje tu "Jarmark Europy" - jedno z największych targowisk w Europie. Plany na przyszłosć zakładają tu budowę stadionu narodowego, który byłby jedną z ważniejszych aren sportowych w być może rozgrywanych tu Mistrzostwach Europy w piłce nożnej w 2012r.

wtorek, 19 września 2006

wokół cerkwii


Ogrodzenie widziane nocą wokół prawosławnej katedry metropolitalnej p.w. Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny. Cerkiew na warszawskiej Pradze jest jedną z dwóch jakie pozostały w tym miescie, po akcji wyburzania świątyń prawosławnych w latach 20 ubiegłego wieku, tuż po odzyskaniu niepodległości.

poniedziałek, 18 września 2006

zmiana oblicza


Wola - jedna z dzielnic Warszawy. Kiedys nazywana dzielnicą robotniczą, dzis business zmienia jej oblicze. Na zdjęciu patrząc od prawej wieżowce Atrium Tower, Hotel Westin oraz Ilmet.

niedziela, 17 września 2006

okno zachodzącego słońca


Przy ul. Grzybowskiej, na osiedlu Za Żelazną Bramą.

sobota, 16 września 2006

wypadek


Na szczęscie nikt nie zginął.

piątek, 15 września 2006

Andrzej Romocki - "Morro" (1923 - 1944)



Kwaler orderu Virtuti Militari, odznaczony za walki w Powstaniu Warszawskim, tak jak jego dziadek, który został odzanczony za walki w Powstaniu Styczniowym 1863r i jego ojciec za walki wyzwoleńcze w okresie 1918r. Dowódca kompanii "Rudy" w batalionie "Zośki". Ze swoim oddziałem walczył na Woli, Starym Miescie i Czerniakowie. W trakcie Powstania awansowany do stopnia porucznika, posmiertnie kapitana. Zginął 15 wrzesnia, gdy na Przyczółek Czerniakowski zza Wisły przybył desant żołnierzy armii Berlinga, w miejscu gdzie obecnie jest przejscie dla pieszych na wysokosci ulicy Wilanowskiej przy Wisłostradzie. Po wojnie pochowany na Powązkach Wojskowych. Spoczywa między swym młodszym bratem Jankiem, a bratem ciotecznym Stanisławem Leopoldem.

czwartek, 14 września 2006

panienka z okienka


Nie w Gdańsku, a w Warszawie. Nie w okrągłym okienku, a w kwadratowym. Nie z Nowego Domu Ławy przy Dworze Artusa, ale w Salonie Pielęgnacyjnym na osiedlu Za Żelazną Bramą. Nie o 13:03, ale codziennie o 9:05. Można zobaczyć panienkę z okienka, a że trochę inna? No nie bądźmy tacy drobiazgowi ...

środa, 13 września 2006

do wynajęcia


Kiedys były tu Zakłady Wytwórcze Lamp Elektrycznych i Rtęciowych im. Róży Luksemburg. Ich początek sięga roku 1922, kiedy to holenderski koncern N.V.Philips rozpoczął budowę hal produkcyjnych. W 1991 roku zakład postawiono w stan likwidacji, a juz dwa lata później ogłoszono upadłosć. Dzis zewnętrzna elewacja wygląda o niebo lepiej, niz wnętrza budynku.

wtorek, 12 września 2006

latarnie socjalizmu


Stoją na placu MDM (Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej). Ich pojawienie się po wojnie w 1952 roku w miejscu, które dla nowej władzy było centrum kapitalistycznej Warszawy - ośrodkiem handlu i handelku, knajp i cukierni, szpetoty i pretensjonalizmu, zgiełku, uszminkowane neonami i wystawami magazynów - na zawsze zabiło ducha reprezentacyjnej arterii miasta. Stało sie za to miesjcem, gdzie po raz pierwszy w sposób tak pełny uwzględniono kryteria architektury realizmu socjalistycznego. I tak tu, gdzie przed wojna zamieszkiwały elity, po wojnie wprowadzono robotników.

poniedziałek, 11 września 2006

poranek, 254 dzień roku


Skończyły sie wakacje i na ulice miasta ponownie wróciły korki. Po ostatnich podróżach stwierdzam, że korki stały się normalnoscią we wszystkich większych miastach tego kraju. Kiedy w nich stoje i czekam, zawsze mi się przypomina to (link). Poza tym do końca roku pozostało 111 dni.

niedziela, 10 września 2006

wystawa


Na placu Konstytucji można oglądać wytawę zdjęć za dnia i nocą

sobota, 9 września 2006

szklane domy


Ulica Żelazna zmienia swój wystrój. Przedwojenne kamienice odchodzą w zapomnienie. Na ich miejscu powstaja nowe w jakims stopniu podobne. Na zdjęciu nowe budynki odbijające się w szklanej elewacji Mennicy Państwowej.

piątek, 8 września 2006

na gdańskim


Osiemnastka z Żerania na Służewiec, dwójka z Koła na Żerań Wschodni. Spotykają się na Moscie Gdańskim.

czwartek, 7 września 2006

omnibus


Po raz pierwszy omnibus na ulice miasta wyruszył w 1836 roku i kursował przez 45 kolejnych lat. Został zastąpiony przez tramwaje konne, poruszające się po szynach, które były o wiele szybsze oraz mogły przewieźć większą liczbę pasażerów. Powrócił jako atrakcja turystyczna w ubiegłym roku.

wtorek, 5 września 2006

w toskańskim stylu


Przy ulicy Miodowej jest kosciół oo Kapucynów - ufundowany przez króla Jana III Sobieskiego jako wotum za zwycięstwo nad Turkami pod Wiedniem. Wewnątrz koscioła w kaplicy królewskiej mieści się urna-sarkofag z sercem Jana III Sobieskiego. Na zdjęciu dzwonnica przykoscielna.

poniedziałek, 4 września 2006

hej ho, hej ho, do szkoły by się szło


czyli rozpoczał się nowy rok szkolny

niedziela, 3 września 2006

Solidarni z Jackiem Kuroniem


"Spodziewał się, że zostanie obrzucony gównem, a nie nagrodami" powiedział jego syn Maciej.

sobota, 2 września 2006

56th Miss World Final in Warsaw, Poland


Przyleciały, ponad 120 panien pięknych od stóp do głów. Spędzą w tym kraju cały miesiąc. Pierwsze dni ubiegnął im na aklimatyzacji, ale już 5 wrzesnia ruszają podziwiać nasz kraj oraz by i je podziwiano. Wielki finał 30 wrzesnia. Resztę zobaczycie w telewizji. Na zdjęciu budowana z tej okazji dekoracja nad wejsciem do Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki.
Się zrobiło ... pięknie.

piątek, 1 września 2006

67 lat po


nie zginęła
Related Posts with Thumbnails

© zdjęcia chronione prawem autorskim

© all rights reserved