wtorek, 17 października 2006

staromiejskie kościoły


Na pierwszym planie bazylika archikatedralana, będąca najstarszym kościołem warszawskim. W tym miejscu na przełomie XIII i XIV wieku wybudowano drewniana kaplicę zamkową, która od 1339r. stała się kościołem parafialnym. Tu miały miejsce śluby królewskie: Władysława IV w 1637r. i 1646r., Jana Kazimierza w 1649r. i Jana III Sobieskiego w 1665r. Tu głosił kazania ksiądz Piotr Skarga, tu koronowano królów: Stanisława Leszczyńskiego w 1705r. i Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1764r. Tu także swe korony otrzymały królowe: Cecylia Renata żona króla Władysława IV w 1637r. i Eleonora Habsburg żona Korybuta Wiśniowieckiego w 1670r. W tym miejscu zaprzysiężona została Konstytucja 3 Maja w 1791r. Tu spoczywają ostatni książęta mazowieccy: Janusz i Stanisław, prezydenci: Ignacy Mościcki i Gabriel Narutowicz, Ignacy Jan Paderewski – wielki pianista, ale i premier i minister spraw zagranicznych w 1919r. Noblista Henryk Sienkiewicz oraz kardynałowie August Hlond i Stefan Wyszyński.
Na drugim planie najwyższa na Starym Mieście wieża kościoła Matki Bożej Łaskawej – patronki Warszawy, który powstał na początku XVII wieku z inicjatywy księdza Piotra Skargi. Jednym z najcenniejszych zabytków kościoła jest krucyfiks z Lubeki (rzeźba z 1383 roku). Przywieziony został do Polski w pierwszej połowie XVII wieku i ofiarowany jezuitom warszawskim. Podczas Powstania Warszawskiego udało się go ocalić i ukryć. W 1957 roku krucyfiks wrócił na stałe do świątyni.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

świetne zdjecia i super blog ale.. "W tym miejscu na przełomie XII i XIV wieku wybudowano drewniana kaplicę zamkową" co to jest przełom XII i XIV w.? Chyba XIII i XIV?

Marcyś pisze...

dziekuję za zwrócenie uwagi

Related Posts with Thumbnails

© zdjęcia chronione prawem autorskim

© all rights reserved