poniedziałek, 12 lutego 2007

tu był Dworzec Pocztowy


Budynek Dworca Pocztowego należał w czasie Powstania Warszawskiego do redut "Twardego Frontu". Został zdobyty trzeciego dnia Powstanie przez kompanię por. Bryma z Baonu Chrobry II. Przez cały czas Powstania "Żelazna Reduta" odpierała ataki nazistowskiej armii. Przeglądając albumy ze zdjęciami z Powstania można znaleźć takie, które zostało zrobione w ostatnich dniach walk. Przedstawia budynek z powiewającą na nim polską flagą, podziurawioną i poszarpaną przez kule niemieckie.
Dzisiejszych czasów nie wytrzymała powstańcza reduta, padła.

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Flaga była na byłym budynku dziennika-"Rzeczpospolita".
Jacek

Anonimowy pisze...

"Powstańcza reduta" jaką znamy z lat powojennych była RESZTKĄ dawnego budynku. Rozebrano więc część tego co było dawnym gmachem. Gmach mimo, że zbudowany w modnym modernistycznym stylu był brzydki. Nie charakteryzował się niczym wybitnie ciekawym dla architektury warszawskiej. Również funkcjonalność nie nadążała za dzisiejszymi normami.
Jacek

Marcyś pisze...

niemniej jednak fakt jest faktem, że nic z niej nie zostało. można liczyć tylko na uprzejmość Poczty Polskiej, która w tym miejscu wybuduje swoją centralę, że postawi choćby tablicę pamiątkową.

Related Posts with Thumbnails

© zdjęcia chronione prawem autorskim

© all rights reserved