poniedziałek, 30 stycznia 2006

żałoba

Prezydent ogłosił żałobę narodową, do dnia 1 lutego włącznie. Na zdjęciu siedziba prezydenta kraju z opuszczonymi do połowy masztu flagami.

niedziela, 29 stycznia 2006

ferie zimowe wspomnienie

Czeskie Budziejowice, przerwa w podróży.

















Abtenau, miejsce przeznaczenia.

















Abtenau, rynek nocą.

















Karlskogel, stok do jazdy na nartach.

















Untersberg, miejsce słynne ze względu na udział w filmie: "Tylko dla orłów".

















Salzburg, widok z góry.

















Salzburg, miejska starówka w 250 rocznicę urodzin Mozarta. Na pierwszym planie katedra, po lewej stronie kosciół franciszkanów. Dom kompozytora po drugiej stronie rzeki, na dalszym planie.

















Salzburg, dom z czerwona latarnią istnieje od 1501 roku. Ot ciekawostka






















Dachstein, wznosząc się na lodowiec.

















Dachstein, zachód słońca i cztery samoloty.

















Wiedeń, Stephansdom.





















Wiedeń, das Wiener Riesenrad na Praterze.






















Wiedeń, ratusz miejski wraz ze slizgawką która bedzie czynna aż do marca.

sobota, 14 stycznia 2006

ferie zimowe

czyli nieczynne z powodu jazdy na nartach.

piątek, 13 stycznia 2006

gmach sądów warszawskich


Przy al. Solidarnosci znajduje się Budynek Okręgowego Sądu dla miasta Warszawy, który został oddany do użytku w roku 1939 i wykorzystywany był na użytek Sądu Grodzkiego. Wszystkim warszawiakom dobrze znany jest front budynku od strony al. Solidarnosci, dlatego prezentuję widok od strony przejscia miedzy ulicami Ogrodową, a al. Solidarnosci. Budynek przetrwał wojnę niezniszczony. Jednak na jego elewacji widoczne są do dzisiaj slady po wojnie. W 1940 roku biegła tędy granica getta warszawskiego. Do dzis za widocznymi na pierwszym planie garażami, mozna zauważyc mur o wysokosci 3 metrów. Niestety fakt, iż jest to pozostałosć po warszawskim getcie nie została nigdzie odnotowana. Na początku lat czterdziestych hol sądów był wykorzystywany przez warszawiaków jako między innymi miejsce handlu żywnoscią. W późniejszym okresie, gdy getto zostało zamknięte, tu także nie było juz możliwosci do spotkań z warszawiakami zamieszkującymi po stronie aryjskiej.
Warto dodać, że w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego w sierpniu 1944r zostało sformowane w gmachu sądów zgrupowanie "Lesnik". O tym fakcie informuje pamiątkowa tablica przy głównym wejsciu.

czwartek, 12 stycznia 2006

fast

Jestesmy na rogu alej Jana Pawła II i Solidarnosci. Siedzimy w jednej z globalnych restaracji typu fast. Przed nami widok fast lajfu. Tramwaje są fast, samochody są fast, ludzie na przejsciu dla pieszych nie potrafią stać spokojnie, bo im się spieszy. Znaczy też są fast. I tylko uliczny drogowskaz wraz ze słupem ogłoszeniowym stoją jak wryci.

Pamiętam jak ulice te nazywały się Marchlewskiego i Swierczewskiego. Nie pamiętam jak z inną zabudową biegły tędy Leszno i Karmelicka. Po tamtych czasach pozostał do dzis budynek gmachu sądów (widoczny na horyzoncie al. Solidarnosci). Ale o tym jutro.

środa, 11 stycznia 2006

realna impresja


O poranku był taki nieralny.

wtorek, 10 stycznia 2006

politycznie

Dzis będzie politycznie.

Jak dla mnie ten napis widoczny na scianie jednego z domów na warszawskiej Woli jest idealną wizualizacją przedwyborczych obietnic ludzi, którzy obecnie rzadzą moim miastem. Zas od tego roku przejęli władzę w moim kraju. Niby ten rozwój jest, ale jak sie popatrzy dookoła to jakis taki blady, szary i nieswieży delikatnie mówiąc. Wystarczy tylko powiedzieć o moscie północnym, o obwodnicy, o wciąż odwoływanych przetargach, o drogach, o metrze, etc.

I w tym kontekscie jakże interesująco wygląda realizacja przedwyborczej troski o dobro obywateli i kompletnie niezauważone "Rozporzadzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2005 r. w sprawie podwyższenia kwoty subwencji dla partii politycznej albo koalicji wyborczej" (dla zainteresowanych odsyłam do źródła:
http://www.nettax.com.pl/serwis/publikatory/du/2005/Nr266/poz.2236.htm). Dosć powiedzieć, że kwoty wypłat dla partii politycznych i koalicji wyborczych wzrastają o 8,3%. Nie napiszę, że miał być realizowany program zwany dumnie "oszczędne państwo". Ale napiszę, że marzę o takim wzroscie mojego zasadniczego wynagrodzenia.
To tylko jeden z wielu kamyków i to wcale nie największy.

poniedziałek, 9 stycznia 2006

ul. Waliców 14


Przed wojną mieszkał tu znany dziennikarz i fotograf żydowski Menachem Kipnis. Jego prace obecnie znajdują się w Nowym Yorku. W czasie wojny mieszkańcem tego domu był Władysław Szlengal, poeta którego wierszy można było posłuchać w mieszczącej się na terenie getta kawiarni "Sztuka" przy ul. Leszno. Jego wiersz "Kontratak" upamiętniający akcję likwidacyjną w getcie ze stycznia 1943 r. został odnaleziony po wojnie. Odkrycia dokonał mieszkaniec podwarszawskiego Józefowa podczas rąbania podwójnego blatu pożydowskiego stołu.

Czas wojny przetrwały jedynie oficyny. Główny budynek uległ zniszczeniu najprawdopodobniej od bomby lotniczej. Na wprost kamienicy znajduje się mur, który w latach 1940 - 1942 był granicą getta żydowskiego.

tak się bawi stolica


finał Wielkiej Orkiestry Swiątecznej Pomocy, pl. Defilad godzina 20:00

sobota, 7 stycznia 2006

kobieca akademia przy Ligonia 38


Późne popołudnie, wieczór prawie, domek i cicha uliczka. Powoli się schodzą, siadają jak im wygodnie ... na sofie, poduszce, krzesle, okrakiem. Rozmawiają, długo rozmawiają, piją czekoladę, herbatę, czasem kawę, rzadziej wodę. To jest ich czas wytchnienia po pracy, od rodziny, dla siebie. Tu zajmują się tym co lubią ... batikiem, ogrodami, teatrem. Mówią, że robią to bo lubią, bo chcą, bo siebie poznają i spotykają podobne.

będzie zimniej


Na zewnątrz -5. W telewizorze mówią, że nastepny weekend to dopiero będzie mróz. Uszy szczypią, palce grabieją, z nosa cieknie. A Zygmunt, król Waza III stoi na tej kolumnie od 1644 roku ( z przerwą na lata 1944-1949). I co, ma być cały czas szczęsliwy tylko dlatego, że jest najstarszym pomnikiem stolicy, który upamietnia osobę swiecką? Przecież jemu to dopiero jest zimno w tym brązie.

czwartek, 5 stycznia 2006

K+M+B 2006 czyli dziś trzech króli


Byli trzej mędrcowie ze wschodu, których prowadziła gwiazda betlejemska.
W tej wielkomiejskiej aglomeracji mędrców się pewno znajdzie więcej niż trzech, a gwiazda jak widać też jest (budynek "Ilmet" przy rondzie ONZ). Czyli prawie jak ponad dwa tysiące lat temu. Ale jak wiadomo "prawie" robi wielką różnicę.
I jeszcze jedno znajomy powiedział, że w tym roku skrót K+M+B tradycyjnie pisany na drzwiach oznacza: Kaczyński, Mohery, Becikowe

bezpiecznie


Komendant główny policji Marek Bieńkowski troszczy się o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Podpisał wytyczne, które dotyczą postępowania policjantów wobec uczestników ruchu drogowego korzystających z różnego rodzaju immunitetów. Tu podczas zwykłej kolizji drogowej do jakiej doszło w dniu 4 stycznia na ulicy Powązkowskiej nie było ani policjantów, ani osób korzystających z imunnitetów. Nowe wytyczne przyjdzie sprawdzić w innym miejscu i innym czasie. Zawsze jednak należy pamietać o zasadzie ograniczonego zaufania wobec innych uczestników ruchu drogowego.

środa, 4 stycznia 2006

skwer Sybiraków


Na wprost kosciół sw. Karola Boromeusza, po prawej stronie fragment ulicy Chłodnej, po lewej budynki należące do osiedla Za Żelazną Bramą. Latem można spotkać jeżdżący tu omnibus konny. Jest to zabytkowy drewniany pojazd, ciągnięty przez dwa konie. Został odnaleziony na działkach w Piasecznie i odremontowany przez Tramwaje Warszawskie. Obsługa przez trzy osoby: konduktora, powożącego i jego pomocnika. Odjazd z pl. Bankowego o godz. 15:00, powrót ok. 17:30. Ale na przejażdżke musimy poczekać do lata, wtedy też na pierwszym planie wyrosnie nam ogródek piwny przynależny do miejscowego baru "Strażak".

mglisty dzień


Niewyraźny obraz wielkomiejskiego city spowodowany panującą mgłą. Od prawej strony patrząc budynki: Telekomunikacji Polskiej, Warsaw Financial Center, Pałacu Kultury i Nauki wraz z zamgloną iglicą oraz fragment bloku należącego do osiedla Za Żelazną Bramą

wtorek, 3 stycznia 2006

1.I.2006


witamy uroczyscie

31.XII.2005


żegnamy kolorowo
Related Posts with Thumbnails

© zdjęcia chronione prawem autorskim

© all rights reserved